אייר טרק -לקפוץ מעבר לכל דימיון

Share on facebook
שיתוף בפייבוק
Share on twitter
שיתוף בטוויטר
Share on whatsapp
שיתוף בווטסאפ
Share on email
שיתוף במייל

ביקרנו במפעל "ארט דינמיקה" ברחובות כדי להבין איך מייצרים את המתקנים המתנפחים שאנחנו כל כך אוהבים לקפוץ עליהם, וגילינו דברים מעניינים שכנראה לא ידעתם על הדברים שאתם עושים עליהם סלטות.

הצטרפו אלינו למסע בעולם שכולו….אוויר!

נכנסנו למפעל והתיישבנו עם יוסף, שביחד עם יבגני "מנצחים" על הנעשה במפעל, שקצת מבלבל בהתחלה לנוכח החדר הקטן יחסית שנכנסנו אליו ושבו יוצרים מתנפחי-ענק.

אחרי היכרות קצרה עם הצוות, הבנו שהחדר בכניסה הוא רק ההתחלה ושהמפעל, שכולל כעשרה עובדים, נפרש על פני שלוש קומות מלאות בצבעים ובמכונות גדולות.

יוסף מספר לנו שהעסק "בגרסתו הנוכחית" פעיל כשנה וחצי, ובסך הכל בשוק הישראלי הוא רץ כבר כ-18 שנה. יש למפעל שותפים אסטרטגיים גם בבולגריה וברוסיה, הניסיון רב והייצור קיים כבר שנים רבות.

יבגני, הנדסאי במקצועו ואיש מקצוע מוכר  בתעשיית המתנפחים בישראל, הוא אחד המייסדים של המוצרים בארץ. את האיירטרקים הראשונים, שהופעלו עם מפוח, התחילו לייצר בארץ בשנים  2003-2004 וכעת ארט דינאמיקה הוא המפעל היחיד בארץ שמייצר איירטרקים, שיפועים קפיציים וציוד מתנפח נוסף על פקק, כלומר ללא צורך באספקת אוויר קבועה שנעשתה בעבר על ידי מפוח.

במפעל מייצרים מוצרים בספקטרום רחב, שבין היתר כולל מתנפחים לשעשוע, לענף הפרסום וכמובן להתעמלות. בכתבה זו נעסוק באופן הייצור של איירטרק ושיפוע קפיצי שהם המוצרים המתנפחים השכיחים ביותר בשימוש ענף ההתעמלות.

המוצרים המתנפחים עשויים מ-PVC  (שמשונית). מדובר באריג מצופה בשני הצדדים בציפוי פלסטי של PVC והחומר, עצם היותו גמיש, גורם לכך שיהיה עמיד מפני מתיחה לכל הכיוונים ועמיד מפני קריעה. הייצור של ה-PVC  נעשה בחו"ל מחומר חזק ואיכותי ורמת ההדבקה של הציפוי לאריג נעשית באופן מקצועי וחזק כך שמדובר במוצר עמיד לאורך זמן- כעשר שנים בשימוש מקצועי נכון.

אז איך מייצרים איירטרק?

  1. בניית סקיצה של המוצר. לכל מאמן יש את הסטנדרטים וה"ראש" שלו כך שמוצר ספציפי של מאמן אחד לא מתאים לאחר, ועל כן יש לשבת ולבנות סקיצה מותאמת אישית לכל לקוח. המתנפח הוא חומר שתמיד מנסה להיות עגול, ויוסף אומר לנו שניתן לייצר כל דבר שהלקוח מבקש. לאחר אישור הסקיצה מבחינת מידות, צבעים, מיקום הלוגו וכו', הלקוח יודע בדיוק מה הוא מקבל בפועל, כלומר אין "הפתעות".
  2. תכנון – בשלב זה מתכננים את מיקום הגזירות של הבד.
  3. גזירת הבד על פי המידות.
  4. הלחמה/הדבקה/תפירת ידיות אחיזה למיניהן/לוגואים/שלטים.
  5. תפירה של המתקן במידה והוא קבוע על מפוח או הלחמתו במידה ומדובר במוצר על פקק כמו איירטרק/שיפוע קפיצי/מזרון וכו'.
  6. ניפוח, בקרת איכות, בדיקות והובלה ללקוח

בסיום העבודה על המוצר המתנפח ולאחר השלמת ההובלה, המאמנים מקבלים הסבר מדוייק על אופן השימוש. האיירטרקים למשל, מובנים בצורה אינטואיטיבית ללקוח ומאחר שמדובר במתקן מקצועי, כל שימוש בו חייב להיעשות על ידי מאמן מוסמך ולא באופן פרטי כדי להבטיח שימוש בטיחותי גם למתעמלים וגם למוצר עצמו כדי למנוע הרס.

הנה קצת מהביקור שלנו במפעל:

המתנפחים מגיעים עם אחריות של 100% על המוצרים התפורים למשך 3 שנים ושנתיים על מתנפחים מולחמים, שכאמור מחזיקים למשך כעשר שנים.

יוסף מספר לנו שלאחרונה יש ביקוש לאיירטרק פופולרי בשם אייר פלור (Air Floor), שהוא יותר שטוח (כ-20 ס"מ). איירטרק מסוג זה מיוצר ומוזמן מסין והבעייתיות איתו היא שהוא מגיע ללא  אחריות ובלי אופציה לתיקון, כך שאם משהו מתקלקל – רוב הסיכויים שהמוצר הלך. לעומת זאת, האיירטרק שמיוצר על פקק, שהוא המקביל ל-Air Floor, שונה בכך שרמת הקפיציות והקושי שלו הם בעלי כיוון מבחינת ניפוח וניתן לטפל במוצר פגום ולתקן אותו. ארט דינמיקה יתחילו בחודשים הקרובים  גם בייצור של Air Floor במפעל בארץ ויספקו אחריות ואפשרות לתיקון, כך שאם התכוונתם לקנות אותו בחו"ל כדאי לחכות קצת ולקנות אותו כאן עם כל היתרונות שמתלווים לייצור ישראלי מקומי.

עוד כמה נקודות מעניינות על מוצרים מתנפחים:

  • אסור לגרור מתקני PVC  מתנפחים על משטח מחוספס בחוץ
  • מותר לעלות על המתנפחים עם נעליים מאחר והם חזקים מאוד. כמובן שלא כדאי להגזים, אבל מאמנים בהחלט יכולים להישאר עם הנעליים כשהם שומרים על המתעמלים שעל המתקן.
  • ייצור של מתקן מתנפח לוקח כשבוע, בהתאם לעומס.
  • איירטרקים ושיפועים קפיציים הם יחסית קלים במשקל לעומת המוצרים שיש בחו"ל, דבר שמאפשר למאמנים לנייד את המתנפחים בקלות לכל מקום.

שאלנו את יוסף על המוצרים המיוחדים ביותר שביקשו מהם לייצר. הוא מספר על מתקן באנג'י מתנפח ראשון מסוגו בארץ שהם ייצרו, שהגיע לגובה של 10 מטרים וקוטר של 9 מטרים. בנוסף, הם התבקשו לייצר גם מגרש שלם ללימודי זהירות בדרכים לבתי ספר- מתקן בגודל של מגרש ספורט (!) שכולל דמה של אוטובוס, מכוניות, רכבת והכל בגודל חצי מקורי. כמובן שהמתנפח המיוחד הזה כולו נייד. וואו!

הביקור המעניין שלנו במפעל ארט דינמיקה לימד אותנו שבעצם אפשר לייצר כל מוצר מתנפח שרוצים, בכל גודל וצורה, עם מגוון צבעים רב לבחירתכם. המציאות עולה על כל דמיון!

Share on facebook
שיתוף בפייסבוק
Share on twitter
שיתוף בטוויטר
Share on whatsapp
שיתוף בווטסאפ
Share on email
שיתוף במייל

יש לך מה להגיד על הכתבה?

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

הפייסבוק שלנו מתעדכן על בסיס יומי. עקבו אחרינו: