8 רעיונות למשחקי חימום וגיבוש נבחרת

Share on facebook
שיתוף בפייבוק
Share on twitter
שיתוף בטוויטר
Share on whatsapp
שיתוף בווטסאפ
Share on email
שיתוף במייל

בלי ששמנו לב, כבר חצי קיץ מאחורינו והרבה קבוצות בארץ נמצאות בימים אלה במהלך מחנה אימונים או קיטנות, ומחפשות רעיונות מקוריים למשחקי גיבוש וחימום למתעמלות ולמתעמלים הצעירים. מצאנו עבורכם כמה משחקונים מעניינים שאפשר לאמץ.

1. שושנת מים

מפזרים על משטח קרקע חפצים שונים (מזרנים, פלציפים, ספוגים, קוביות וכו׳). כל הקבוצה עומדת בצד אחד של המשטח ולקריאה של המאמן כולם רצים לעבר החפצים במטרה לעלות עליהם. חבר הקבוצה האחרון שמצליח לעמוד על אחד האביזרים יוצא מהמשחק.

ממשיכים עוד מספר פעמים במתכונת הנוכחית, ניתן גם לחלק את הקבוצה לחצי ולהעמיד את המשתתפים משני צידי המשטח. בהמשך, ניתן לתת הוראות שונות במקום ריצה, כמו – התקדמות על רגל אחת, בקפיצות ארנבת, בסמיכה קדמית וכו׳.

שלב נוסף – ריצה עד לצד השני של המשטח, נגיעה בקצה ורק אז ריצה לכיוון החפצים ועמידה עליהם. וריאציות נוספות שאפשר להוסיף לפני שהמשתתפים יכולים לרוץ ולעמוד על אחד החפצים- ריצות לאחור, ריצה בזוגות, התקדמות בגלגלונים, קפיצה על רגל אחת עד חצי המשטח והחלפת רגל ועוד.

כשנשאר מספר קטן מאוד של משתתפים אפשר להחליט על חפץ שעליו נרצה שכולם יעמדו והאחרון שמגיע אליו נפסל.

הנה דוגמה של המשחק:

 

2. איקס, מיקס, דריקס

חלוקת הקבוצה לשלשות וסידורם במעגל. כל קבוצה מחליטה מי מהחברים איקס, מי מיקס ומי דריקס. במרכז המעגל מניחים מספר חפצים (למשל – ספוגים, כדורים, גומיות,…) כמספר הקבוצות פחות אחד. כלומר – במידה ויש לנו 6 שלשות נניח רק 5 חפצים.

המאמן צועק שם של אחד החברים – איקס, מיקס או דריקס וכל אחד בקבוצתו צריך להקיף את כל המעגל. בינתיים, הזוג שנשאר על הקרקע מבצע עמידת נר האחד כלפי השני כך שנוצר גשר. כשחבר הקבוצה שהקיף את המעגל מגיע בחזרה אל קבוצתו עליו לעבור מתחת לגשר לכיוון המרכז ולתפוס את אחד החפצים. מי שהגיע אחרון ולא נשאר לו חפץ – יוצא מהמשחק יחד עם קבוצתו (יש להוציא חפץ מהמעגל לפני כל סיבוב חדש כך שתמיד יהיה חסר אחד). אם לא רוצים להוציא קבוצה מהמשחק ניתן לחלק נקודות – כל קבוצה שמצליחה לתפוס חפץ מקבלת נקודה ובסוף המשחק מחברים את כולן ומי שסיימה עם סך הכי גבוה זוכה.

ניתן גם כאן לשנות את סוגי ההתקדמות – ריצות לאחור, התקדמות בקפיצות שונות, שינוי מנח הזוג שנותר על הקרקע (למשל – עמידה בגשר אחד אחרי השני), קריאה בשם שני חברי קבוצה (למשל איקס ומיקס) ועל שניהם לרוץ ולעבור מתחת לגשר של חבר הקבוצה שנותר ועוד.

אופציה נוספת – כל המשתתפים עומדים במקום ומבצעים קפיצות מסוגים שונים, עמידות ידיים, שכיבות סמיכה ועוד. בקריאת שם של אחד המשתתפים – המשחק נמשך כרגיל (בצורה זו המשתתפים לא יושבים באופן סטטי עד שהמנחה קורא בשמם).

דוגמה למשחק:

 

3. משחק הפינות

חלוקת ארבע פינות המשטח למספרים (פינה 1, פינה 2 וכו׳). המשתתפים עומדים במרכז ומבצעים הוראות כמו קפיצות פיסוק-סגור, הליכה בגשרים, שכיבות סמיכה, הנפות וכו׳. כשהמאמן מכריז על מספר על כולם לרוץ לפינה שלו ולגעת בה. מי שמגיע ראשון – מקבל נקודה לטובתו, כאשר לכל שאר המשתתפים ניתנת משימת כושר (10 כפיפות בטן, 10 קפיצות קירוס וכו׳) – מלבד המנצח שפטור מכך.

בכל סבב המשתתפים מקבלים הוראות שונות. בהמשך אפשר לבלבל את המשתתפים ע״י הכרזת תרגיל חשבוני במקום מספר (ריצה לפינה מספר 4-2, ריצה לפינה מספר 3+1 וכו׳).

הנה דוגמה של המשחק:

4. לחצות את האוקיינוס/כרישים

משחק שבוודאי חלקכם מכירים. כל הקבוצה עומדת בצד אחד של המשטח. המאמן בוחר 2-3 כרישים שיעמדו באמצע וינסו לתפוס את שאר המשתתפים שלקריאה של המאמן – ינסו לחצות את האוקיינוס. מי שנתפס – הופך לכריש בעצמו. האחרון שנשאר בלי להיתפס, זוכה.

הנה דוגמה של המשחק, שימו לב איך הזוכה הצליחה לעבור את כולם 🙂

5. החלפות

כל המשתתפים מתחלקים לזוגות. לקריאת ״החלפות״ על כולם לעזוב את בני הזוג שלהם ולבנות שלישייה מחברי קבוצה אחרים. מי שנותר ללא שלשה יוצא מהמשחק. בסבב השני – על השלשות להפוך שוב לזוגות, וחוזר חלילה עד שנותר במשחק זוג אחרון.

בסיום משחק ראשון ניתן לשלב וריאציות שונות: לפני יצירת קבוצה חדשה (שלשה או זוג), על המשתתפים לרוץ לאחד מצידי האולם ולגעת בקיר ורק אז לחזור למרכז ולבצע את ההחלפות. בשלב שני – להתקדם עד קצה האולם בגלגלונים, לגעת בקיר ורק אז לחזור למרכז ולהתחלף וכך הלאה – גילגולים, ניתורים שונים ועוד.

דוגמה:

6. משחק עמידות הידיים

חברי הקבוצה מחולקים לזוגות, שעומדים במעגל פנימי ומעגל חיצוני. מי שבמעגל הפנימי מבצע עמידת ידיים כשאלו שבמעגל החיצוני מחזיקים אותם. לקריאת ״החלף״ של המאמן – על כל חברי המעגל החיצוני (שמחזיקים את העומדים על הידיים), לרוץ במהירות שמאלה ולתפוס בן זוג חדש שצריך להישאר בעמידת ידיים. במידה ומי שתופסים אותו נופל מעמידת הידיים – שני המשתתפים (המחזיק והעומד) נפסלים ויוצאים מהמשחק. בסיום סבב אחד ולאחר שמוכרזים הזוכים, כולם חוזרים למעגלים ומחליפים תפקידים.

בשלב מתקדם יותר ניתן להוסיף משימות לפני ההחלפה – מה שייאלץ את העומדים על הידיים להחזיק יותר זמן.

הנה דוגמה:


שני המשחקים הבאים יכולים לשמש להורדת דופק ולזמני מנוחה מאחר והם אינם כוללים תנועה דינאמית רבה או שילוב אלמנטים ספציפיים מעולם ההתעמלות:

7. בלבלות

כל חברי הקבוצה עומדים במעגל ומחזיקים ידיים. בשלב הראשון המאמן נותן הוראות כדוגמת ״לקפוץ קדימה, לקפוץ אחורה, לקפוץ שמאלה, לקפוץ ימינה״ ועל המשתתפים לחזור על דבריו ולבצע כדבריו. ניתן לבלבל אותם (למשל להכריז ״לקפוץ קדימה״ ולבצע קפיצה לאחור).

בשלב השני – על המשתתפים לחזור על דברי המאמן אבל לעשות הפוך ממה שהוא מבקש (למשל – אם המאמן מבקש ״לקפוץ קדימה״ על המשתתפים לחזור על דבריו אבל לקפוץ לאחור).

בשלב השלישי והאחרון – על המשתתפים להגיד הפוך ממה שהמאמן אמר ולבצע את מה שאמר (למשל – אם המאמן מבקש ״לקפוץ אחורה״ על המשתתפים לצעוק ״לקפוץ קדימה״ אבל לבצע קפיצה לאחור). זה כבר מקשה מאוד על הפעילות ויוצר בלבול גדול.

ניתן לראות דוגמה בסרטון הבא (המשחק מתחיל בדקה 1:16), שימו לב שכאן החליפו בין השלב השני והשלישי:

8. ראש השבט

כל חברי הקבוצה יושבים במעגל, אחד מהמשתתפים עומד בצד ולא מקשיב בזמן שהמאמן בוחר מי יהיה ״ראש השבט״. על ראש השבט להחליט על תנועות אותן יחקו כל שאר חברי הקבוצה ובכל כמה שניות עליו להחליף אותן. על הקבוצה ועל ראש השבט להשתדל לשנות את הפעילות בלי שהמשתתף שיצא יצליח לגלות מי נבחר להיות ראש השבט. חברי הקבוצה צריכים לנסות לא להסתכל באופן ישיר על ראש השבט על מנת לא להסגיר אותו. ברגע שהמשתתף מגלה מי ראש השבט, הוא מצטרף לקבוצה וראש השבט יוצא החוצה וכעת עליו להיות זה שמגלה מי נבחר לראש השבט החדש.

דוגמה למשחק:

משחקי חימום וגיבוש נוספים מתחום ההתעמלות ניתן למצוא כאן.

מקווים שחידשנו לכם ושהרעיונות יסייעו לכם וישעשעו את המתעמלים! והכי חשוב – מאחלים לכולכם חופשת קיץ נעימה ומהנה 🙂

Share on facebook
שיתוף בפייסבוק
Share on twitter
שיתוף בטוויטר
Share on whatsapp
שיתוף בווטסאפ
Share on email
שיתוף במייל

יש לך מה להגיד על הכתבה?

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

הפייסבוק שלנו מתעדכן על בסיס יומי. עקבו אחרינו: