עושים סדר: אופן ההעפלה לאולימפיאדת טוקיו 2020 (מכשירים נשים)

טוקיו? עכשיו? למה לדבר עכשיו על אולימפיאדה שתתקיים רק בעוד שלוש שנים?

ובכן, תהליך ההעפלה לענף התעמלות המכשירים בטוקיו יחל ממש עוד מעט – כבר ב-2018 יתקיימו תחרויות שיאפשרו צבירת נקודות שבהמשך יכולות להפוך לכרטיסים ישירים לטוקיו. השינויים שנעשו בחוקים להעפלה לאולימפיאדה הם דיי דרמתיים וחשוב להבהיר אותם כדי למנוע בלבול. אז החברים בג׳ימטרנט עשו לנו סדר ואנחנו מתרגמים לכם את הכתבה הארוכה אך ההו-כה נחוצה הזאת לשפת הקודש.

מוכנים? קחו אוויר!

העפלה לטוקיו 2020

עד עכשיו היו רק שתי תחרויות שבהן ניתן היה להעפיל למשחקים האולימפיים – אליפות העולם של השנה שלפני המשחקים (כלומר במקרה של ריו 2016 – אליפות העולם בגלזגו 2015) ותחרות הקריטריון האחרונה – הטסט איוונט, אליו העפילו אלו שלא קיבלו כרטיס אוטומטי לאולימפיאדה כדי לקבל צ׳אנס אחרון להשתתף בה.

לפי חוקי ההעפלה החדשים, יהיו לנו מבחר תחרויות ואפשרויות העפלה שיחלו כאמור כשנתיים לפני המשחקים.

12 נבחרות נשים ו-12 נבחרות גברים יעפילו לטוקיו ובסך הכל – 196 מתעמלים ומתעמלות (98 גברים ו-98 נשים) יתחרו במשחקים – המספרים האלו לא השתנו וכך היה גם באולימפיאדות קודמות.

3 הנבחרות שידורגו ראשונות באליפות העולם של 2018 (תתקיים בדוחה, קטאר) יקבלו כרטיס אוטומטי לטוקיו. שנה לאחר מכן, 9 הנבחרות שידורגו ראשונות באליפות העולם ועוד לא קיבלו כרטיס אוטומטי – יעפילו גם הן למשחקים.

מאחר ולפי החוקים החדשים נבחרת תורכב מ-4 מתעמלות, 12 הנבחרות שיעפילו מחסירות מ-98 הכרטיסים האפשריים 48 מקומות (4*12).

הכרטיסים הנותרים ילכו למתחרות בודדות. באליפות העולם של 2019 (שטוטגרד, גרמניה) יעפילו 20 המתעמלות שיסיימו ראשונות בקרב-רב (שלא ממדינות שהעפילו כבר כנבחרת). 20 המקומות האלה הינם שמיים ושמורים למתעמלות ולא לאיגודים (כלומר, איגוד של מדינה כלשהי לא יוכל להחליט שמישהי אחרת תיסע לטוקיו – רק אותה מתעמלת שמוקמה ב-20 הראשונות זוכה בכרטיס).

12 כרטיסים נוספים יוכלו ללכת למתעמלות שתזכנה במדליה בגמר המכשירים הבודדים באותה אליפות (גם כאן, למתעמלות שאין להן נבחרת שלמה שהעפילה). במידה וכל הזוכות במכשירים הבודדים הן מתעמלות שכבר מדינתן העפילה, 12 הכרטיסים ילכו חזרה לקרב-רביסטיות כך שיש אופציה ליותר מ-20 מתעמלות להעפיל דרך תחרות הקרב-רב. למשל, אם המתעמלת שסיימה במקום ה-97 בקרב-רב היתה המתעמלת ה-20 שהעפילה אוטומטית, והמתעמלת שסיימה אחריה, במיקום 98, עצובה כי פיספסה במיקום אחד את הכרטיס הנכסף, אם כל 12 הזוכות במכשירים הבודדים שייכות למדינות שכבר העפילו כנבחרת, אותה מתעמלת במיקום 98 בעצם זוכה לכרטיס כי התפנה לה מקום, וכך גם 11 המתעמלות שיסיימו אחריה 🙂

זוהי תאוריה אפשרית ביותר: בשלב ההעפלה לריו, רק מתעמלת אחת – הונג און ג׳ונג הצפון קוריאנית זכתה בכרטיס למשחקים דרך גמר המכשירים הבודדים בעוד 11 הזוכות האחרות כבר העפילו כנבחרת. כזכור, לריסה יורדאקה זכתה במדליית הארד בקרב-רב של 2015 אך לפי החוקים הישנים היא לא קיבלה כרטיס אוטומטי לריו (מאחר ולא זכתה במדלייה אישית בגמר המכשירים הבודדים) ונאלצה לנסות את מזלה בטסט איוונט (אבל נפצעה באצבעה לפני התחרות ולכן מי שנשלחה לתחרות המבחן ולבסוף העפילה לריו היתה קטלינה פונור). הפעם איגוד ההתעמלות הבינלאומי תיקן את העוולה הזאת (מתעמלת זוכת מדליה בקרב-רב שלא מעפילה אוטומטית לאולימפיאדה) בכך שהרבה כרטיסים בודדים יחולקו כבר באליפות העולם לקרב-רביסטיות שיסיימו במיקומים שפירטנו (כלומר – אם בדיעבד החוקים החדשים היו מתקיימים כבר בריו, יורדאקה היתה מעפילה אוטומטית למשחקים).

לסיכום, ישנם 20 כרטיסים מובטחים לטוקיו שיחולקו לקרב-רביסטיות באליפות העולם של 2019, עם אופציה ל-עד 32 כרטיסים במידה ואף אחת לא תעפיל דרך גמר המכשירים הבודדים.

האפשרות הנוספת להעפלה לטוקיו היא דרך תחרויות גביע העולם, תחרויות שעד היום זיכו את המדליסטים בפרסים כספיים אך לא היוו שום יתרון להעפלה לאליפויות גדולות. בסבב האולימפי הנוכחי, 7 מתעמלות תזכנה לכרטיסים לטוקיו דרך גביעי העולם (שמתקיימים בשתי גרסאות – תחרויות קרב-רב ותחרויות מכשירים בודדים). כלומר, בשנים הבאות תחרויות גביע העולם יהפכו למעניינות וחשובות יותר.

אופן העפלה דרך גביעי עולם

בגביעי העולם של גרסת המכשירים הבודדים, הזוכה על כל מכשיר בכל סדרת התחרויות של 2018 ו-2019 (ביחד) תקבל כרטיס למשחקים, שיהיה אישי שלה (כלומר – לא ניתן לשינוי ע״י האיגוד). הניקוד בגביעי העולם בנוי כך שכל מתעמלת שמסיימת בטופ 12 בתחרות מקבלת נקודות לפי הטבלה הבאה:

מיקום נקודות מיקום נקודות
1 30 נקודות 7 12 נקודות
2 25 נקודות 8 10 נקודות
3 20 נקודות 9 8 נקודות
4 18 נקודות 10 7 נקודות
5 16 נקודות 11 6 נקודות
6 14 נקודות 12 5 נקודות

 

בסיום כל סדרה, שלושת המיקומים הגבוהים ביותר של כל מתעמלת מתחרויות גביע העולם יתווספו לסכום הסופי שלה והמיקומים הפחות טובים יושמטו. לדוגמה, מתעמלת מסויימת התחרתה על הקורה בארבעה גביעי עולם בסך הכל ב- 2018 ו-2019 וסיימה במיקומים 1, 3, 5 ו-10. הניקוד של המיקום ה-10 יושמט והניקוד הסופי של המתעמלת יהיה 66 (לפי הטבלה). לעומתה, מתעמלת אחרת (לצורך הדוגמה – סאנה ווברס ההולנדית) התחרתה רק בשלושה גביעי עולם באותן שנים אך זכתה בכולן במקומות הראשונים על הקורה, הניקוד הסופי שלה יהיה 90 והיא תהיה מנצחת הסדרה וזו שתזכה לכרטיס לטוקיו (כמו גם המנצחות של 3 המכשירים האחרים).

הסתבכתם? זה הולך ונהיה מעניין:

זוכות הסדרות של המכשירים הבודדים תוכלנה להעפיל לטוקיו גם אם מדינתן העפילה כנבחרת! אבל – יש כאן קטץ׳. אותן זוכות לא יכולות להיות כאלה שהשתתפו בתחרות הנבחרות באליפות העולם של 2018 או 2019. כלומר, אם אותה סאנה ווברס שזכתה בסדרת גביעי העולם על הקורה לפי הדוגמה שלנו למעלה, השתתפה באחת מאליפויות העולם ועזרה לנבחרת הולנד להעפיל לטוקיו – היא לא תזכה לכרטיס אישי אוטומטי דרך גביעי העולם למרות שהיא הזוכה הגדולה של סדרת התחרויות. לעומתה, אם למשל אחותה התאומה של סאנה, ליקה, סיימה שנייה בסדרת גביעי העולם ולא התחרתה באף אליפות עולם באותן שנים עקב פציעה לא עלינו, היא זו שתזכה בכרטיס האישי למשחקים, שיהיה שייך לה בלבד והיא תתחרה באולימפיאדה לא כחלק מהתחרות הקבוצתית של נבחרת הולנד אלא כמתעמלת בודדת.

כאן חשוב להדגיש כי מתעמלת שתעפיל למשחקים דרך גמר המכשירים הבודדים באליפות העולם של 2019 כפי שפירטנו מקודם או כזוכת סדרת גביעי העולם על מכשיר מסויים, תוכל להתחרות בטוקיו אך ורק על המכשיר בו זכתה! אם ניקח שוב את הדוגמה של הונג און ג׳ונג מדליסטית הקפיצות מאליפות העולם של 2015, בריו היא יכלה להתחרות על כל המכשירים, אך אם תעפיל באותה דרך גם לטוקיו, היא תוכל להתחרות רק בקפיצות.


כפי שציינו מקודם, תחרויות גביעי העולם מורכבות מתחרויות על מכשירים בודדים ותחרויות קרב-רב. אחרי שסגרנו את הפינה של 4 המכשירים הבודדים של הנשים נותרו 3 כרטיסים נוספים להעפלה לאולימפיאדה מאותם גביעי עולם. הכרטיסים האלו יחולקו בתחרויות הקרב-רב.

אבל, הכרטיסים לטוקיו שיתקבלו דרך תחרויות הקרב-רב של גביעי העולם ילכו לאיגודים השונים ולא למתעמלות ספציפיות, כך שמתעמלות לא חייבות להגיע לשלושה גביעי עולם כקרב-רביסטיות על מנת לנסות לקבל כרטיס לאולימפיאדה. בשנת 2016 לדוגמה, היו שלוש מתעמלות אמריקאיות שהשתתפו כל אחת בגביע עולם אחר: גבי דגלאס, מיקיילה סקינר ואמליה הנדלי. דגלאס וסקינר סיימו במקום הראשון בקרב-רב בתחרויות בהן התחרו והנדלי שלישית. הדירוג המשולב של שלושתן היה הגבוה ביותר מכל סדרת תחרויות הקרב-רב של גביעי העולם ב-2016. אם ארה״ב תזכה שוב בסך הכי גבוה בתחרויות אלה במרוץ לטוקיו 2020, היא תקבל כרטיס למשחקים שיילך למתעמלת קרב-רביסטית אותה האיגוד האמריקאי יוכל לבחור.

הנה טבלת הניקוד של תחרויות הקרב-רב בגביעי העולם:

מיקום נקודות מיקום נקודות
1 60 נקודות 7 30 נקודות
2 55 נקודות 8 25 נקודות
3 50 נקודות 9 20 נקודות
4 45 נקודות 10 15 נקודות
5 40 נקודות 11 10 נקודות
6 35 נקודות 12 5 נקודות

 

בסיום עונת תחרויות גביע העולם בקרב-רב של 2020, שלוש המדינות שיסיימו בטופ יזכו בכרטיס למשחקים אותם יחלקו האיגודים של אותן מדינות למתעמלות שהם יבחרו. אבל (תמיד יש אבל…), תחרויות הקרב-רב של גביעי העולם בעונת 2020 יהיו פתוחות אך ורק למדינות שהעפילו כנבחרת לטוקיו 2020. כלומר, לאחר שנדע מי 12 המדינות שהעפילו כנבחרת דרך אליפויות העולם של 2018 ו-2019, איגוד ההתעמלות הבינלאומי ישלח לאיגודי המדינות הזמנה להשתתף בגביעי העולם של 2020 בקרב-רב ולהתחרות על 3 כרטיסים נוספים למשחקים למתעמלות קרב-רביסטיות, שגם במקרה הזה – תתחרנה שלא כחלק מהתחרות הקבוצתית אלא כמתעמלות בודדות.

העפלה לטוקיו דרך תחרויות יבשתיות

בתחילת הכתבה ציינו שישנן מספר תחרויות שיאפשרו העפלה למשחקים מלבד אליפויות העולם. לפי חוקי הוועד האולימפי, לפחות 2 מתחרים מכל יבשת חייבים להתחרות באולימפיאדה בכל ענף (מלבד אוקיאניה שחייבת לשלוח מתחרה אחד לפחות). בריו למשל, אף מתעמלת אפריקנית לא העפילה דרך אליפות העולם או תחרות המבחן אך 2 מתעמלות מהיבשת נשלחו להתחרות בגלל אותו חוק.

בסבב האולימפי הנוכחי, אותם שני כרטיסים יבשתיים (או 1 במקרה של אוקיאניה) יינתנו לזוכות הקרב-רב של האליפויות היבשתיות ב-2020, כלומר – באליפות אירופה של 2020 תוכלנה 2 המתעמלות הראשונות בקרב-רב לקבל כרטיס אולימפי אוטומטי! כך גם באליפות אסיה, באליפות אפריקה, במשחקים הפאן-אמריקניים ובאליפות שתתקיים באוקיאניה (שם רק הזוכה הראשונה תקבל כרטיס).

כמובן שגם כאן יש מספר סייגים. כמו בגביעי העולם, מתעמלת שמדינתה קיבלה כרטיס אולימפי כנבחרת תוכל להעפיל רק אם היא לא עזרה לנבחרתה להעפיל דרך אליפות העולם של 2018 או 2019. בנוסף, מתעמלת שתעפיל דרך האליפות היבשתית ושמדינתה העפילה כנבחרת – האיגוד של מדינתה יוכל להחליט למי לתת את כרטיס הקרב-רב הנוסף, בעוד אם מתעמלת העפילה דרך אליפות יבשתית ומדינתה לא העפילה כנבחרת – היא תקבל כרטיס אישי למשחקים, שלא ניתן להחלפה ע״י האיגוד.


שני הכרטיסים שנותרים לאחר חלוקת כל 98 הכרטיסים לטוקיו הולכים למדינה המארחת – יפן ול-tripartite commission. מאחר ורוב הסיכויים שיפן תעפיל כנבחרת ואם לא – תעפיל מתעמלת בודדת אחת לפחות, לא יהיה לה צורך בכרטיס קרב-רב נוסף ובמקרה כזה הכרטיס יילך למיקום נוסף בקרב-רב של אליפות העולם ב-2019. כרטיס הטריפרטיט לעומת זאת, מובטח ויילך למדינה שבשתי האולימפיאדות הקודמות שלחה פחות מ-8 ספורטאים בסך הכל (מכל הענפים). ב-2016 היתה זו פנמה שזכתה לכרטיס זה בענף התעמלות המכשירים.

עד כאן לאופן ההעפלה לטוקיו 2020. אנחנו יודעים, מדובר בהמון אינפורמציה, אבל אם מפרקים אותה לגורמים אפשר להבין כיצד תיבנה רשימת המתעמלות לטוקיו, ואם אין לכם עניין בפרטים הקטנים פשוט זיכרו ש-48 מתעמלות יעפילו דרך התחרות הקבוצתית, לפחות 34 מתעמלות בודדות (עם אופציה ל-46) יעפילו גם הן כקרב-רביסטיות ובין 4 ל-16 מתעמלות יעפילו כמתמחות על מכשירים בודדים.

הנה טבלה שמסכמת את כל מה שפירטנו עד כה:

אופן העפלה מי מעפילות מקומות בסך הכל בטוקיו הערות
אליפות העולם 2018 3 נבחרות ראשונות 12 4 מתעמלות בנבחרת
אליפות העולם 2019
9 נבחרות ראשונות שעוד לא העפילו 36 4 מתעמלות בנבחרת
אליפות העולם 2019 קרב-רביסטיות 20-33 כרטיסים מעבר ל-20 המתעמלות הראשונות בקרב-רב תלויים במדליסטיות על המכשירים הבודדים וכרטיס למדינה המארחת. כרטיסים אלה יינתנו למתעמלות שמדינתן לא העפילה כנבחרת והם שמיים כלומר – לא ניתנים לשינוי ע״י האיגודים.
 אליפות העולם 2019 מדליסטיות מכשירים בודדים 0-12 מתעמלות שמדינתן לא העפילה כנבחרת, כרטיס שמי שאינו ניתן לשינוי ע״י האיגודים.
סדרת גביעי העולם של 2018-2020 זוכות המכשירים הבודדים בסדרה כולה 4 יכולות להיות ממדינה שהעפילה כנבחרת כל עוד לא השתתפו באליפות העולם של 2018 או 2019. מבוסס עפ״י שיטת הנקודות של גביעי העולם. הכרטיסים שמיים ולא ניתנים לשינוי.
סדרת גביעי העולם של 2020 – קרב-רב 3 המתעמלות שמסיימות ראשונות בסדרה 3 רק מתעמלות מ-12 המדינות שהעפילו כנבחרת. מבוסס עפ״י שיטת הנקודות של גביעי העולם. כרטיסים לא-שמיים, המתעמלות שיישלחו למשחקים ייבחרו ע״י האיגודים.
אליפויות יבשתיות – 2020  2 הראשונות בקרב-רב (או 1 באוקיאניה) 9 יכולות להיות ממדינה שהעפילה כנבחרת כל עוד לא התחרו באליפויות העולם של 2018 ו-2019. העפלה שמית במידה והמדינה לא העפילה כנבחרת, ולא שמית במידה והמדינה העפילה כנבחרת.
מדינה מארחת מקום מובטח אחד 0-1 אם המדינה (יפן) העפילה כנבחרת או אם מתעמלת יפנית העפילה כבודדת, לא יינתן כרטיס נוסף – הוא יילך לקרב-רביסטית הבאה בתור מאליפות העולם של 2019.
טריפרטיט (Tripartite) מקום מובטח אחד 1 שמי, יוחלט ע״י הוועידה המשולשת.

 

נבחרות לעומת מתעמלות בודדות

אחד הנושאים המבלבלים הוא עניין המתעמלות הבודדות שנבחרות יכולות לשלוח למשחקים. בואו נשפוך קצת אור על העניין.

כל מדינה שמעפילה כנבחרת שלמה למשחקים יכולה לקבל 2 כרטיסים נוספים למתעמלות שלא יתחרו כחלק מהתחרות הקבוצתית. מדינה כזאת יכולה לשלוח קרב-רביסטיות לסדרת תחרויות גביעי העולם ולקוות לזכייה בטופ 3 בסדרה, או לשלוח מתעמלת שמתמחה על מכשיר מסויים לסדרת גביעי העולם על מכשירים בודדים (אך אסור יהיה לה להשתתף באליפויות העולם בשנתיים שלפני המשחקים) ולקוות שתיקח את המקום הראשון בסדרה על אותו מכשיר. אופציה נוספת היא שמדינה תשלח מתעמלת לתחרות יבשתית ותקבל כרטיס קרב-רב נוסף דרכה.

אבל כל אחת מאותן משתתפות בודדות נוספות שיקבלו כרטיס לאולימפיאדה לא תוכלנה להשתתף בתחרות הקבוצתית. הציונים שלה לא יכללו בסך הקבוצתי במוקדמות והיא לא תזכה במדליה קבוצתית. עם זאת, היא עדיין תייצג את מדינתה בתחרות האישית כך שחוק ה-2 מתעמלות ממדינה יפעל במקרה זה, כלומר לא יהיה גמר בו תוכלנה להשתתף יותר מ-2 מתעמלות ממדינה, בין אם הן חלק מהנבחרת הקבוצתית או שקיבלו כרטיסים נוספים כמתעמלות בודדות מחוץ לנבחרת.

כדי להבין זאת, אפשר לקחת כדוגמה את נבחרת ארה״ב לריו 2016 כאילו היתה אותה נבחרת של 2020. לצורך הדוגמה, נגיד ש-4 חברות נבחרת ארה״ב הן סימון ביילס, לורי הרננדז, אלי רייזמן וגבי דגלאס. מדיסון קושיאן נבחרה ע״י האיגוד האמריקאי להשתתף גם היא כמתעמלת בודדת לאחר שארה״ב זכתה בסדרת גביעי העולם בקרב-רב. בנוסף, רייצ׳ל גואי העפילה גם היא כמתעמלת בודדת – היא לא התחרתה באף אליפות עולם בשנתיים שלפני המשחקים אך זכתה בסדרת גביעי העולם על הקורה.

המשחקים מתחילים ובמוקדמות, דגלאס וקושיאן מתמקמות ראשונות במקבילים ועולות לגמר. אז יש לנו מתחרה אחת מהנבחרת ואחת שהעפילה כבודדת. בקורה לעומת זאת, ביילס והרננדז מסיימות ראשונות ומעפילות לגמר. גואי סיימה אמנם שלישית, אך לא תוכל להתחרות בגמר בעקבות חוק 2 מתעמלות ממדינה, זאת למרות שהגיעה להתחרות במשחקים כמתעמלת בודדת וכמתמחה על הקורה בלבד (הרי אסור יהיה לה להתחרות על מכשיר אחר מאחר והעפילה כזוכת סדרת גביעי העולם על הקורה).

כלומר, בגמרים האולימפיים לא נראה יותר מ-2 מתעמלות ממדינה, בדיוק כפי שהיה באולימפיאדות הקודמות מאז שהחוק התקבל. זה בעצם בין הדברים היחידים שלא השתנו.

מה שכן, ייתכן ונראה 6 מתעמלות ממדינה מתחרות במוקדמות הקרב-רב. כנבחרת, במוקדמות יעלו 4 מתעמלות על כל מכשיר כאשר 3 הציונים הגבוהים נחשבים לסך הכללי. אם נבחרת תרצה שתהיה לה אפשרות להשמיט ציון נמוך היא תצטרך שכל 4 המתחרות יעשו קרב-רב. אם מדינה מסויימת תעפיל 2 מתחרות נוספות כמתעמלות קרב-רביסטיות (למשל מגביעי העולם ומאליפות יבשתית), גם הן יתחרו במוקדמות הקרב-רב. כזכור, באולימפיאדת ריו רק שלוש מתעמלות אמריקאיות עשו קרב-רב. הפעם, נוכל לראות 6 קרב-רביסטיות ומבחינת ארה״ב, שלה יש עומק של מתחרות קרב-רביסטיות, מדובר בהזדמנות מצויינת להביא יותר מתחרות מסוג זה למשחקים. אם אופן ההעפלה החדש היה תקף ל-2016, לארה״ב היו יכולות להיות 6 מתחרות עם ציון קרב-רב של מעל 59 ואם כולן היו מעפילות לאולימפיאדה, הקרב על 2 המיקומים בגמר הקרב-רב היה עשוי להיות מעניין ביותר.

אנחנו מקווים שעשינו לכם יותר סדר בראש מאשר בלאגן 🙂 ככל שיתקרבו ויחלו התחרויות הנחשבות לקראת טוקיו 2020, הדברים בוודאי יחלו להיות הרבה יותר ברורים.

נהניתם? שתפו עם חברים:

תגובות פייסבוק

תגובות

השאר תגובה