אגנס קלטי – היהודייה שעשתה היסטוריה בעולם ההתעמלות

Share on facebook
שיתוף בפייבוק
Share on twitter
שיתוף בטוויטר
Share on whatsapp
שיתוף בווטסאפ
Share on email
שיתוף במייל

אגנס קלטי. אגדת התעמלות.

מי שלא שמע את השם שלה מעולם – זו ההזדמנות!

אגנס קלטי נולדה בהונגריה ב-1921. היא התעמלה והשתתפה בתחרויות התעמלות כיהודיה-הונגריה ועלתה לישראל בשנת 1957. אגנס השתתפה בשתי אולימפיאדות בהן זכתה בסה"כ בעשר (כן, עשר!!!) מדליות, מתוכן חמש זהב. אבל הדרך להישגים הרבים שלה לא היתה קלה בכלל. אגנס חיה כיהודייה באירופה ובזמן הכיבוש הגרמני, ב-1944, נאלצה להתחבא ביחד עם משפחתה בכפר. היא נאלצה לזייף מסמכים ולהפסיק את אימוניה בזמן מלחמת העולם השנייה. אביה נשלח לאושוויץ, שם נספה. גם לאחר המלחמה נקלעה אגנס לקשיים, מאחר ובזמן אולימפיאדת מלבורן בשנת 1956 התקיים מרד הונגרי והיא נאלצה להישאר באוסטרליה, שם קיבלה מקלט מדיני.

קלטי זכתה בארבע מדליות באולימפיאדת הלסינקי ב-1952, בהן מדליית זהב אחת בתרגיל הקרקע. באולימפיאדת מלבורן, בהיותה בת 35(!!!) זכתה קלטי בשש מדליות, בהן ארבע זהב – מקבילים, קורה וקרקע ומדלית זהב קבוצתית.

קלטי שימשה בארץ כמאמנת נבחרת הנשים של ישראל וכן לימדה במכללה בוינגייט דורות רבים של מתעמלים ומתעמלות. בשנת 1981 נבחרה קלטי ל"היכל התהילה של הספורט היהודי", בשנת 1991 ל"היכל התהילה של הספורט ההונגרי" ובשנת 2002 ל"היכל התהילה של ההתעמלות". כיום, קלטי עדיין מנהלת אורח חיים בריא ונוהגת ללכת בכל בוקר על חוף הים. כבוד? בהחלט!

ואיך אפשר בלי קטעי וידאו של המתעמלת המדהימה הזו!

תרגיל מקבילים, מלבורן 1956:

תרגיל קורה, 1954. פעם התרגילים בוצעו בחוץ!

Share on facebook
שיתוף בפייסבוק
Share on twitter
שיתוף בטוויטר
Share on whatsapp
שיתוף בווטסאפ
Share on email
שיתוף במייל

יש לך מה להגיד על הכתבה?

0 מחשבות על “אגנס קלטי – היהודייה שעשתה היסטוריה בעולם ההתעמלות”

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

הפייסבוק שלנו מתעדכן על בסיס יומי. עקבו אחרינו: